Tags

, , , ,

Even on sale with a coupon, the San Francisco treat is $1.21 per pound!  On sale without a coupon, you pay $2.44 per pound.  You might be paying more for your “cheap” side dish than for your meat!

 

I saw an ad in the Sunday paper yesterday for the famous “San Francisco Treat.” On sale for 99 cents, and a couple of weeks ago, I saw a coupon that, doubled, would bring the cost to .49 cents a box. To me, 50 cents is still too much to pay for a handful of rice and pasta (about 6.5 oz) unless you really, really like it. That’s around $1.21 lb. even on sale with a coupon, and you probably need more than one box to feed your family.  If you just bought it for the $.99 sale price, it’s $2.44 a pound.  Wow. Of course, if you’re a mad couponer and got it for free, it’s got to be a bargain, right?  Only if you eat it and it doesn’t sit on your shelf for months taking up valuable space.

Wait till bags of rice are on sale, add in your coupon, and it will be cheaper and YOU can control what goes into your body.  If you need to dress your rice up, throw in a touch of chicken base, a few herbs, or even some green onion.  If you like the noodles, break up some spaghetti (or use the crumbs) saute in a little olive oil or butter, add your rice, your flavorings and cook as normal.  If I’m going to eat badly, I’ll darn well ENJOY it, and I’ll find something else to spend my $1.21 on.

Here’s how you figure the cost per pound, if you’ve never been taught:  Take the price you pay, multiply it by 16 (for 16 ounces in a pound.)   Take that figure and divide it by the number the number of ounces in your product.  Here the equation is:  .49/6.5 = x/16.  Multiply the .49 by the 16, get the total and then divide that total figure by the 6.5.  It works out to $1.21 per pound.

Let’s try the math again, say we forgot our coupon and had to buy it at the 99 cent sale price!  Price of product:  .99 multiplied by 16 (number of ounces in a pound) = subtotal 15.84.  Divide this number by the number of ounces in the product:  6.5 and you will have your price per pound.  $2.44 per pound.

Let’s look at the nutritional value, hard to find on their website, so I checked dietfacts.com:  Values in parentheses are for plain rice.

  • 1 cup, about 3 servings in a box.
  • Calories: 230 (216), Fat: 6g  (2g), Saturated Fat: 1g  (0g), Cholesterol: 1g (og), Sodium: 93omg (10mg), Carb: 42g (45g), Sugar: 2g (1g), Protein: 5g (5g).
  • Rice is minimally better, so unless you’re REALLY worried about your cholesterol and sodium, it’s not bad.  As a matter of fact, I’m surprised.  Still doesn’t mean I’m gonna like it, though!

And it still contains a lot of ingredients:  From the Rice A Roni site, for the Parmesan.

  • WHEAT FLOUR, PARTIALLY HYDROGENATED PALM OIL**, SALT, WHEY, REDUCED LACTOSE WHEY, CORN SYRUP*, NATURAL FLAVORS, PALM OIL, MONOSODIUM GLUTAMATE, CULTURED NONFAT BUTTERMILK, PARMESAN CHEESE (COW’S MILK, CHEESE CULTURES, SALT, ENZYMES), SODIUM CASEINATE, MODIFIED CORN STARCH, PARSLEY*, NONFAT MILK, ONIONS*, SPICES, LACTIC ACID, FERROUS SULFATE, NIACIN, SOY LECITHIN, YELLOW 5, YELLOW 6 LAKE, YELLOW 6, THIAMIN MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID.  *DRIED.
    **ADDS A DIETARILY INSIGNIFICANT AMOUNT OF TRANS FAT.  WHEAT FLOUR, PARTIALLY HYDROGENATED PALM OIL**, SALT, WHEY, REDUCED LACTOSE WHEY, CORN SYRUP*, NATURAL FLAVORS, PALM OIL, MONOSODIUM GLUTAMATE, CULTURED NONFAT BUTTERMILK, PARMESAN CHEESE (COW’S MILK, CHEESE CULTURES, SALT, ENZYMES), SODIUM CASEINATE, MODIFIED CORN STARCH, PARSLEY*, NONFAT MILK, ONIONS*, SPICES, LACTIC ACID, FERROUS SULFATE, NIACIN, SOY LECITHIN, YELLOW 5, YELLOW 6 LAKE, YELLOW 6, THIAMIN MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID. *DRIED.  **ADDS A DIETARILY INSIGNIFICANT AMOUNT OF TRANS FAT  CONTAINS WHEAT, SOY AND MILK INGREDIENTS.

Final Frugal Judgment:  I’ll “Treat” myself to something else, thank you.

About these ads